• Opt-in روشی برای ایمیل مارکتینگ

Opt-in روشی برای ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی به ارسال نامه‌هایی که منجر به خرید یا عملی که مد نظر ما می‌شود، اشاره می‌کند که برای این کار حتماً باید نشانی‌های ایمیل زیادی داشته باشیم. پس برای این کار، اول باید بتوانیم با استفاده از ترفندهایی این نشانی‌ها را به دست آوریم به صورتی  که کاربر خود با رضایت قلبی اقدام به ثبت نشانی ایمیل خود برای دریافت نامه‌های مورد نظر بپردازد.

مخاطبین اصلی و واقعی شما کسانی هستند که از سایت شما بازدید کرده و با توجه به محتوای ارائه شده در سایتتان مایل هستند در آینده نیز از اطلاعات یا سرویس های شما مطلع شوند. برای اینکه شما بتوانید آدرس ایمیل آنها را بدست آورید ساده ترین راه این است از آنها درخواست کنید. در صورتیکه بازدید کننده های سایت شما مایل به دریافت ایمیل از طرف شما باشند به درخواست شما جواب مثبت داده و ایمیل خود را ثبت میکنند. لیستی که از این آدرس های ایمیل تهیه میشود به لیست Opt-in ایمیل معروف است این روش معمولاً مورد استفاده سایت‌هایی است که می‌خواهند برای ارسال خبرنامه برای اعضا، لیست ایملی را گردآوری کنند که در ادامه اقدام به تشویق آنها برای خرید کالا یا سرویسی خاص کنند.

بازاریابی ایمیلی Opt-in بر اصل رضایت طرف دریافت کننده نامه استوار است. یعنی کسی که شما در حال ارسال نامه برای وب هستید، حتماً باید از این کار رضایت داشته باشید. برای این منظور خود باید نشانی رایانه خود را در اختیار شما برای ارسال نامه الکترونیکی بگذارد، نه اینکه شما به روش های مختلف اقدام به جمع آوری آدرس‌های ایمیل افراد مختلف کنید.

این روش را تا به حال در سایت‌های بسیاری دیده‌اید. پایگاه هایی وجود دارند که در نوار کناری سایت آنها، جعبه‌ای برای وارد کردن نشانی ایمیل کاربران وجود دارد که با کلیک کردن بروی دکمه اشتراک پس از پر کردن آن جعبه، در اصل در خبرنامه سایت عضو می‌شوند. حال صاحب سایت با ارسال نامه‌های اطلاعاتی و مفید از حیث نظر کاربران، هر از چند گاهی در مورد محصولات و خدمات خود هم صحبت می‌کند و باعث می‌شود که کاربران مشتاق آن محصولات شوند. این روش همان بازاریابی ایمیلی Opt-in می‌باشد.
این روش همانطور که گفت، بر مبنای رضایت دو طرف است. یعنی هم ارسال کننده نامه که حکم بازاریاب را دارد، و هم دریافت کننده نامه، باید رضایت کافی را داشته باشند و هیچ کدام از آنها از طرف دیگر دل‌رنج نشود. تا به حال شده که نشانی ایمیل شما به دست افراد و سامانه‌هایی افتاده است که به صورت انبوه و بدون اجازه‌ی شما اقدام به ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی می‌کنند. اینجاست که معنی رضایت را درک خواهید کرد.

بدین منظور، علاوه بر اینکه ثبت نام در چنین سامانه هایی موسوم به Opt-in باید اختیاری باشد، باید در صورت نیاز کاربر او بتواند به راحتی از این اشتراک انصراف دهد که این کار را با کلیک بروی پیوندی که معمولاً در انتهای نامه‌ها می‌آید می‌تواند به انجام برساند. اگر این پیوند در انتهای نامه‌ای وجود داشته باشد، به این معنی است که بازاریاب به اصول بازایابی اخلاقی پایبند است، که اجازه می دهد هر زمان که دریافت کننده‌ی نامه‌های تبلیغاتی خواست، از فهرست ارسال نامه‌های تبلیغاتی خارج شود.

شما هم می‌توانید یک سامانه‌ی بازاریابی ایمیلی Opt-in برای سایت و یا حتی وبلاگ خود راه‌اندازی کنید. اگر سایت شما به صورت خود میزبان (Self Host) می‌باشد، یعنی تمامی اختیارات آن به دست خودتان یا توسعه دهنده‌ی آن است، به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. در برخی از موارد که از سیستم مدیریت محتوا استفاده می‌کنید، با نصب یک افزونه می‌توانید چنین قابلیتی را به سایت خود اضافه کنید. بدین ترتیب به ایمیل‌هایی که کاربران در فرم مربوطه وارد می‌کنند، هر از چند گاهی باید نامه‌های مد نظر را ارسال کنید که بیشتر باید برای آن کاربر مفید باشد، تا وی به دریافت هر چه بیشتر نامه تشویق شود. نه اینکه اون نشانی رایانامه‌ی خود را وارد کند تا شما تماماً برای او تبلیغ بفرستید.

اگر هم وبلاگ دارید، به دلیل اینکه امکان گسترش امکانات نرم افزاری برای شما بر روی آن سرویس وجود ندارد، باید از سامانه‌های جنبی استفاده کنید. برای این کار می‌توانید درون موتور جستجو عبارت کد خبرنامه را جستجو کنید و شما به سایت‌هایی خواهید رسید که به صورت رایگان می‌توانید یک خبرنامه برای انجام بازاریابی ایمیلی Opt-in بسازید. پس از آن هم باید اقدام به ارسال نامه‌هایی که کاربران برای آن نشانی رایانامه‌ی خود را ثبت کرده‌اند، بپردازید.

لیست ایمیل Opt-in خود را با استفاده از پنجره های Popup چند برابر کنید
برای تهیه لیست ایمیل Opt-in روش های مختلفی وجود دارد که ساده ترین و قدیمی ترین آن قرار دادن فرم خبرنامه در سایت است. این فرم ساده دارای تنها یک ورودی برای دریافت ایمیل کاربران می باشد و پیچیدگی های فرم های ثبت نام را نداشته و معمولا تنها برای دریافت ایمیل و نام کاربر طراحی می گردد. این فرم ها معمولا بصورت ثابت در قسمتی از صفحه اول سایت قرار گرفته و در نگاه اول معمولا خیلی جلب توجه نمی کنند. اما با یک روش ساده و موثر میتوان کاربران را به دیدن این فرم و ورود اطلاعات تشویق نمود. در هر حال در نظر داشته باشید برای تهیه لیست Opt-in ایمیل، تمایل کاربر برای ورود اطلاعات، شرط اصلی است. اما وب مسترها می توانند با استفاده از یک تکنیک ساده کاربران را به انجام این کار تشویق کنند. یکی از موثرترین روش ها که بطور چشمگیری درصد مشارکت کاربران برای ورود اطلاعات را افزایش داده و در نتیجه لیست ایمیل Opt-in شما را بزرگتر میکند، قرار دادن فرم دریافت ایمیل در پنجره پاپ آپ هنگام ورود به صفحه اصلی یا صفحات فرود Landing Page ها میباشد. پنجره ها یا فرم های پاپ آپ Popup معمولا در پس زمینه تیره روی صفحه زیرین خود باز می شوند و در آن ها از کاربر درخواست میشود تا اطلاعات تماس خود (معمولا ایمیل و نام) خود را وارد کند. استفاده از این روش تاثیر قابل توجهی در جلب توجه مخاطبان و تبادل اطلاعات با سایت دارد و موجب میشود تا لیست ایمیل Opt-in شما با سرعت بیشتری بزرگتر شود.
opt-in
© کپی رایت 2019 - تمامی حقوق این سایت متعلق به "رایان رسانه ایرسا" است.