• استفاده از گوگل آنالیتیک برای ردیابی کمپین های بازاریابی ایمیلی

استفاده از گوگل آنالیتیک برای ردیابی کمپین های بازاریابی ایمیلی

تنظیم کمپین بازاریابی ایمیلی

بیشتر متخصصین بازاریابی ایمیلی در دنیا از گوگل آنالیتیک استفاده می کنند تا کنترل بهتری بر هزینه- اثربخشی و موفقیت کمپین داشته باشند. با استفاده از این برنامه می توانید ایمیل هایی با محتوای بسیار هدفمند و مرتبط فرستاده، فرصت های بازدهی خود را بهبود بخشیده و شهرت تجاری خود را افزایش دهید.
برای شروع کار باید اکانتی در گوگل آنالیتیک باز کنید. برای این کار به آدرس www.google.com/Analytics مراجعه کنید. سپس از دستورالعمل برای قرار دادن کد ردیابی در فایل های مربوطه در سایت استفاده کنید. بعد از ساختن اکانت گوگل آنالیتیک و تنظیم کد در وبسایت خودتان، باید پارامترهایی در URL های هر پیام بازاریابی ایمیلی قرار دهید. این کار به شما نشان می دهد هر کمپین بازاریابی چند نفر بازدیدکننده را به همراه داشته است.
با اینکه بعضی از محصولات و یا شرکت های بازاریابی ایمیلی بزرگ دنیا مانند StreamSend که در ایران هیچ کس ایشان را معرفی نمی کند ، این پارامترها را به صورت خودبخود وارد می کنند، برای وارد کردن دستی این پارامترها در گوگل آنالیتیک تنها به چند دقیقه وقت لازم است. اما صرف این چند دقیقه وقت فواید بسیاری را به همراه خواهد داشت.

گوگل آنالیتیک در هر لینک به دنبال مقادیر پایه ای است که شامل منبع کمپین، میانجی کمپین و نام کمپین است. برای تنظیم دستی این مقادیر به سادگی اسامی پارامترهای نشان داده شده در بخش پایین را تغییر دهید:

منبع کمپین (utm_source). این بخش نام سیستم واسط بازاریابی ایمیلی شما را تعریف می کنید مانند StreamSendو یا وب برندینگ و مانند اینها. اگر شما از سیستم بازاریابی ایمیلی استفاده نمی کنید، می توانید منبع کمپین خود را به صورت “بازاریابی ایمیلی”(Email Marketing) وارد کنید.

  میانجی کمپین (utm_medium). این بخش ابزار استفاده شده توسط کمپین را تعریف می کند. در موارد بازاریابی ایمیلی “ایمیل” (Email) را وارد کنید.

  نام کمپین (utm_campaign) این بخش نام کمپین شما را مشخص می کند. نام کمپین به شما کمک می کند چندین کمپین یا پیام های خاص را از هم تمایز دهید. اکثر بازاریابان ایمیلی از موضوع پیام های خود برای پر کردن این قسمت استفاده می کنند.

مدیران کمپین ها می توانند با استفاده از این فرآیند ترافیک بازدیدکنندگان درونی را در هر URL ای بررسی کنندو تفاوتی نداردکه این URL ، صفحه لندینگ، صفحه محصول یا هر صفحه دیگری باشد.

برای مثال: صفحه لندینگ

قبل از تگ کردن: http://www.pishtaz.org/

بعد از تگ کردن :
http://www.pishtaz.org/?utm_source=StreamSend&;utm_medium=email&utm_campaign=My%2BEmail%2BSubject

مثال صفحات فرعی

قبل از تگ کردن: http://www. pishtaz.org /index.php?page=home

بعد از تگ کردن:
http://www.pishtaz.org/index.php?page=home&;utm_source=StreamSend&utm_medium=email&utm_campaign=My%2BEmail%2BSubject

ردیابی نتایج کمپین های بازاریابی ایمیلی

بعد از کدگذاری صحیح یک کمپین تبلیغات ایمیلی و تعریف کردن آن، گوگل آنالیتیک خودبخود نتایج ترافیک وب سایت را مانیتور می کند. سپس می توانید مشخص کنید کدام لینک های شما پر بازدید تر بوده اند، چه زمانی وب سایت شما بیشتر بازدیدکننده را دارد، چقدر در سایت باقی مانده و بعد از ورود به سایت چه کارهایی انجام داده اند. سپس می توانید بهتر می توانید کمپین ها، طراحی گرافیکی خروجی ها و سایر متغیرها را تنظیم کنید تا نتایج بهتری داشته باشید.

برای دیدن نتایج کمپین:

به اکانت گوگل آنالیتیک خود وارد شوید.
گزینه ” Traffic Sources” را انتخاب کنید.
بخش ” Top Traffic Sources” را مشاهده کرده یا بر روی ” View Full Report” کلیک کنید تا منبع تمام ترافیک ها را ببینید.
لینکی که منبع کمپین بازاریابی ایمیلی شما را نشان می دهد پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید. در مثال بالا منبع کمپین شما محصول بازاریابی ایمیلی یعنی StreamSend یا ” Email Marketing ” است.

گوگل آنالیتیک در صفحه منبع کمپین شما تمام جزئیات در مورد تعداد بازدیدکنندگان ایجاد شده توسط کمپین، تعداد صفحات بازدید شده، متوسط زمان ماندن در وب سایت شما، درصد بازدیدکنندگان جدید وب سایت و آمار متوسط پرش را نشان می دهد.
همین طور مدیر کمپین ایمیل مارکتینگ می توانند با استفاده از منوی آبشاری جزئیات بیشتری را مشخص کنند. این منو جزئیاتی بیشتر در مورد کمپین های جداگانه، کلمات کلیدی، مناطق جغرافیایی، نوع جست و جو گر، سیستم های اپراتور و فعالیت بازدید کنندگان مانند معروف ترین صفحات لندینگ و رایج ترین دلیل خروج را در اختیار شما قرار می دهد. هر صفحه نتایج اطلاعاتی مفید را بازگو می کند که شما می توانید با استفاده از آنها داده های خود بهینه سازی کنید.
گوگل آنالیتیک باعث افزایش قابل توجه توانایی شرکت های تجارت بازرگانی در حفظ و کسب مشتریان جدید می شود. شما می توانید به راحتی از نوار تجارت الکترونیک استفاده کرده و اطلاعات خرید را مشخص کنید. با استفاده از این نوار می توانید ROI هر کمپین خود را محاسبه کنید.
بازاریابان ایمیلی با استفاده از گوگل آنالیتیک می توانند راه هایی ساده برای بهبود پیام های ارتقا دهنده برند استفاده کرده و همین طور با توجه به مشخصات و خواسته های مخاطبین خود پیام ها را تنظیم کنند. همین طور این برنامه به آنها کمک می کند مراحل فرآیند خرید را کوتاه تر کرده و بنابراین تعداد نفراتی را که حین فرآیند خرید منصرف می شوند را کاهش پیدا می کند. این برنامه به بهینه سازی صفحه لندینگ کمک می کند. با استفاده از گوگل آنالیتیک می توانید نقاط ضعفی که باعث می شوند بازدید کنندگان از سایت خارج می شوند را مشخص کرده و آنها را تقویت کنید. بدین وسیله شما می توانید بازدید کنندگان را زمان بیشتری در وب سایت خود نگه دارید. به یاد داشته باشید که دنیای اینترنت با سرعت زیادی در حال تغییر است. پس همین حالا از ابزار ردیابی و تقویت پیام ها استفاده کنید زیرا هر یک پیام نیز ارزش بالایی دارد.
© کپی رایت 2019 - تمامی حقوق این سایت متعلق به "رایان رسانه ایرسا" است.